Hallgatóink nemzetközi színtéren is helyt állnak
2016.10.20.
Szerző: Törőcsik Tímea
Intézetünk hallgatója, Göblyös Bence dékáni dicséretben részesült, miután előkelő helyezést ért el a nemzetközi Common Security and Defence Policy Olympiad versenyen. A megmérettetésről, élményeiről beszélgettünk vele.
Göblyös Bence eddig is méltán gazdagította kiemelkedő teljesítményt nyújtó hallgatóink sorát, melyet többek között kétszeres TDK részvételével érdemelt ki: 2014-ben „A nem lövés pszichológiája, szerepének csökkentése” c. dolgozatával a második helyen végzett. Kiváló tanulmányi eredményéért köztársasági ösztöndíjban is részesült. Mindezzel azonban nem elégedett meg – amikor márciusban először hallott az Európai Unió közös biztonság- és védelempolitikájával kapcsolatos versenyről, rögtön felkeltette érdeklődését a téma. A Common Security and Defence Policy Olympiad egyike az Európai Unió legmagasabb szintű tanulmányi versenyeinek, melyet immáron harmadik alkalommal rendeztek meg. Ebben az évben a szlovákiai liptószentmiklósi Milan Rastislav Stefanic Katonai Akadémia adott otthont a rendezvénynek, október 4. és 7. között. Ennek kapcsán beszélgettünk vele:
- Kik vettek még részt a versenyen?
- A Nemzeti Közszolgálati Egyetem első ízben képviseltette magát, rajtam kívül két nemzetközi biztonság- és védelempolitikát hallgató társam vett részt a megmérettetésen.
- Mióta érdeklődsz a téma iránt? Miért figyeltél fel erre a lehetőségre?
- Az első évben voltak nemzetközi kapcsolatokat taglaló kurzusaink, akkor keltette fel az érdeklődésemet a téma. Ez a verseny remek lehetőséget nyújtott arra, hogy szélesítsem látókörömet és elmélyítsem tudásomat ezen a területen is, továbbá összekapcsoljam ismereteimet az eddig megszerzett tudásommal.
- Miből állt a verseny első szakasza?
- Tíz témából lehetett választani, amiből esszét kellett írni. Összesen 47 induló volt az Európai Unió 19 országából, ezek közül az első tíz kapta meg a lehetőséget, hogy előadhassa saját prezentációját a konferencián. Az én dolgozatom, amely a „The role of CSDP in the European Union's Comprehensive Approach” címet viselte, a hetedik lett, így alkalmam nyílt bemutatni azt társaimnak. Ezt követően egy csapatversenyre került sor, melyben együtt dolgoztam olasz, spanyol, bolgár, portugál, szlovák és ciprusi hallgatókkal. Ebben a fordulóban az Európai Unióval kapcsolatos általános ismereteinket mérték fel, és a második helyen végzett csapatunk, aminek nagyon örültünk.
- Amikor éppen nem versenyeztetek, milyen programlehetőségek voltak?
- Városnézésre és múzeumlátogatásra nyílt lehetőség. Az étkezések közösek voltak, ami a rendezvény nemzetközi jellege miatt igazi közösségi rendezvénnyé nőtte ki magát minden alkalommal.
- Hogyan tudtad összeegyeztetni a tanulást a versenyre való felkészüléssel?
- A tanulás és a honvédtisztjelöltséggel járó kötelezettségek mellett különös figyelmet kellett fordítanom az időbeosztásomra, de szerencsére az oktatók minden szükséges támogatást megadtak a felkészüléshez. Dr. Palik Mátyás intézetigazgató úr különösen sokat segített tanácsaival és útmutatásával.
- Milyen következményei vannak a részvételednek?
- 2016. október 19-én, az NKE ünnepi állománygyűlésén dékáni dicséretben részesültem, amire különösen büszke vagyok, hatalmas megtiszteltetés volt ez számomra. Az elismerés mellett, a verseny több szempontból is nagyon tanulságos volt, egyrészt a nemzetközi kapcsolatok építése miatt, sok hasonló érdeklődésű, de mégis teljesen különböző kultúrájú embert ismerhettem meg. Nyelvtanulás szempontjából is sokat gazdagodtam. Továbbá a jövőképemre is nagy hatással volt ez az élmény, elképzelhető hogy a jövőben ehhez közel álló témára fogok specializálódni.
- Nagyon köszönöm, hogy időt szántál az interjúra, és gratulálok a kiemelkedő teljesítményedhez!
- Én is köszönöm.