Akikre büszkék vagyunk II.
2016.04.05
Szerző: Törőcsik Tímea
Intézetünk oktatója, Dr. Ludányi Lajos 2016. március 30-án, több évtizedes felsőoktatási munkásságnak elismeréseként a Nemzeti Közszolgálati Egyetem ”Egyetemért Emlékérmét” vehette át.
Pályája során oktatott a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen, majd a Szent István Egyetemen, a Gépészmérnöki Kar Folyamatmérnöki Intézetében. 2008 februárjától Intézetünkben oktatja a repülőgép fedélzeti rendszereinek rejtelmeit. Kutatásaiban főleg a mikrohullám ipari hasznosítási területeivel foglalkozik, a tudományos közélet elismert személyisége lett.
Fáradhatatlan oktató munkájának köszönhetően a Magyar Honvédség számos kiváló repülőszakemberrel gazdagodott, hallgatói hazai és nemzetközi sikerei is ezt bizonyítják.
Fáradhatatlan oktató munkájának köszönhetően a Magyar Honvédség számos kiváló repülőszakemberrel gazdagodott, hallgatói hazai és nemzetközi sikerei is ezt bizonyítják. Ebből a jeles alkalomból volt szerencsém interjút készíteni vele:
- Engedje meg, hogy gratuláljak az elismeréshez! Milyen érzés volt átvenni a díjat?
- Köszönöm a gratulációkat, felemelő érzés volt ezt a megtisztelő díjat átvenni.
- Mi indította el a műszaki pálya felé?
- Debrecenben, az akkori Mechwart András Gépipari Technikum műszer-automatika tagozatán végeztem. Nagyon jó tanáraink voltak, akik bevezettek bennünket a műszaki pálya rejtelmeibe, és megszerettették velünk a szakmát.
- Miért pont a repülés területe felé szakosodott? Már gyermekkorában is érdeklődött a repülés iránt?
- Még középiskolás koromban jelentkeztem az MHSZ debreceni repülőklubjába, vitorlázó repülni. Az elméleti képzés után a repüléseket Hajdúszoboszlón folytattuk, és ez adta meg számomra az érettségi utáni „hogyan tovább” kérdésre a választ. Vadászpilóta szerettem volna lenni, de a három napos kecskeméti repülő orvosi vizsgálatok utolsó napján a sebészek a maradék ötünkből hármunkat kiejtettek. Így maradt az akkor még szolnoki Repülő Tiszti Főiskola elektromos-oxigén (EMO) szakának elvégzése, amit egyáltalán nem bántam meg.
- Mivel foglalkozik szabadidejében?
- Szeretek fúrni, faragni, barkácsolni, de jelenleg eléggé lekötnek a más oktatási és kutatási intézményekkel közösen végzett szakmai munkáim.
- Mik a tervei a jövőre nézve?
- Mivel már „főállású” nyugdíjas vagyok, szeretnék épségben, egészségben és még megfelelő energia-tartalékkal élni egy pár évet, hogy a folyamatban lévő munkáimat be tudjam fejezni, és a családommal, egy kicsivel több időt tudjak eltölteni.
- Mit tanácsol a jövő repülőszakembereinek?
- Mindenekelőtt azt tanácsolom, hogy szeressék azt, amit csinálnak. Egy nagy tudós mondta egyszer, hogy „ A szeretet jobb tanítómester, mint a kötelességtudat”. És ez hatványozottan igaz a repülőszakmát művelő szakembereknél.
- Köszönöm szépen, hogy időt szakított az interjúra, és még egyszer gratulálok az elismeréshez!
- Köszönöm.
Az Oklevél szövege:
"AOMÁNYOZÓ OKLEVÉL
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Szenátusa
13/2016. (III.9.) számú határozatával
Dr. Ludányi Lajos ny. alezredes
úr részére az
EGYETEMÉRT EMLÉKÉREM
kitüntetést adományozza.
Az adományozott kitüntetéssel oktatói és kutatói munkássága iránti elismerésünket fejezzük ki. Több évtizedes felsőoktatási tevékenységének köszönhetően a Magyar Honvédség számos kiváló repülőszakembert kapott. A repülőműszaki, ezen belül a mikrohullámú terület meghatárpzó szaktekintélye, a tudományos közélet elismert egyénisége. Műhelyteremtő munkáját az általa mentorált hallgatók hazai és nemzetközi tudományos sikerei fémjelzik.
Budapest, 2016. március 9."